Urodził się 2.09.1911 r. w Hruszwicy na Wołyniu. Studiował na Wydziale Matematyczno- Fizycznym UJK we Lwowie oraz filologię polską na UM. Studia polonistyczne ukończył w 1939 roku. W okresie studiów utrzymywał kontakty z grupą poetycką J. Czechowa. Debiutował na łamach prasy literackiej jako poeta. Utwory poetyckie publikował m. in. w "Zwierciadle", "Pionie", "Kamenie" i "Okolicy Poetów".
W 1933 roku ogłosił tom poezji "Akwarele". Podczas wojny przebywał na wsi lubelskiej, był pracownikiem Stacji Ochrony Roślin w Puławach. Po wyzwoleniu podjął pracę pedagogiczną.
Od 1950 roku członek redakcji pism dziecięcych, od 1957 roku redaktor naczelny tygodnika dla najmłodszych "Miś". Pierwszy wiersz dla dzieci ogłosił w "Słonku" w roku 1936, po czym zachęcony życzliwością redaktorki Janiny Porazińskiej- zaczął systematycznie współpracować z innymi pismami dziecięcymi ("Poranek", "Płomyczek", "Mały płomyczek". Jednakże dopiero w latach powojennych Janczarski oddaje prawie całkowicie swe pióro na usługi "muzy dziecięcej", znajdując w twórczości dla dzieci pełnię zadowolenia i szczęścia, pisze: Oczy moje pojaśniały na nowo, przytulam główki dzieci z miłością niezwykłą. W latach debiutu bliskie Janczarskiemu były założenia autentyzmu, "szkoła poetycka" Józefa Czechowicza. Cechowała go postawa wewnętrznego skupienia wyczulonego na urodę trudno uchwytnej chwili, zmiennego krajobrazu, ulotnego życia owadów i roślin. Równie miłe jego sercu były okolice lat dziecięcych, do których powracał pamięcią, przepełniony wdzięcznością za pierwsze wzruszenia. Po wojnie liryka osobista nie znika z pola widzenia poety, ale egzystuje niejako na uboczu jego twórczych zainteresowań, skierowanych w stronę małego czytelnika. Swoistość liryki autora "Wykroju liścia", delikatnej w rysunku, prostej w formie, pełnej zachwytu nad pięknem pejzażu rodzinnego, spokojnej w tonacji uczuciowej- ulega określonemu przetworzeniu w książeczkach dla dzieci, nie na tyle jednak, by można było mówić o zmianie tematyki czy głównych składnikach warsztatu poetyckiego Cz. Janczarskiego.
W 1958 roku otrzymał nagrodę miasta Warszawy za twórczość dla dzieci i młodzieży, w 1960 roku- nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży. Poeta, współpracownik Redakcji Poezji Polskiego Radia, tłumacz z rosyjskiego, autor prostych, pisanych z dużą kulturą literacką utworów poetyckich dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas młodszych oraz innych utworów dla młodych czytelników.
Dnia 11.05.2013r. odbyła się uroczysta Gala Nadania Imienia Czesława Janczarskiego Przedszkolu Miejskiemu Nr 4 w Lipnie oraz wręczony i poświęcony został sztandar. Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 12.00, zaproszonych gości chlebem i solą witało "Koło Kujawskie" z naszego przedszkola wraz z przedstawicielami rodziców, którzy wręczali foldery. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości: politycy, władze miasta, powiatu, przedstawiciele duchowieństwa, sponsorzy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oraz nasi wspaniali rodzice i dzieci. Została odczytana Uchwała Rady Miasta Lipna o nadaniu imienia Przedszkolu Miejskiemu Nr 4 w Lipnie przez Pana Henryka Zabłockiego - Radnego Miasta Lipna. Poświęcono sztandar, oraz odsłonięto tablicę pamiątkową Pani Dyrektor Jolanta Wenderlich, zaprezentowała krótką historię naszego przedszkola, a następnie rodzice przedstawili życiorys i twórczość Cz. Janczarskiego. Dzieci pięknie odśpiewały hymn naszego przedszkola oraz wystąpiły w części artystycznej przygotowanej przez: zespół Tańca Ludowego Kujawiaczek, Koło teatralne "Kraina bajek" oraz instruktora baletu Panią Judytę Witkowską. Buzie dzieci promieniały radością, bardzo przeżywały tę podniosła uroczystość, mimo tego zachowali się jak prawdziwi aktorzy. W dowód wdzięczności wręczono okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami dla honorowych gości oraz sponsorów. Koniec uroczystości uświetnił duży, piętrowy tort, którym poczęstowano wszystkich przybyłych gości. Dziękujemy za przybycie wszystkim obecnym w tak ważnym dla nas dniu, za słowa, czyny, życzliwość i uśmiech.
Dyrektor i pracownicy
Hymn Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lipnie
I Nasze przedszkole jest najpiękniejsze
Mieszka w nas piękno, mówimy wierszem
Ref: (2 bis)
Kochamy ziemię oraz świat cały
Każdy się uczy duży i mały.
II Pszczółki, krasnale, smerfy, misiaki
I najmądrzejsze starszaki - żaki
Ref: (2 bis)
Kochamy ziemię oraz świat cały
Każdy się uczy duży i mały.
III Jeśli chcesz piękno sercem zobaczyć
To w nasze progi zawitaj dziś
Ref:
Nasze przedszkole jest bajką raczej
Szepnie ci o tym Uszatek Miś
Nasze przedszkole jest bajką raczej
Wie o tym dobrze Uszatek Miś
Dnia 9.04.2014r o godz. 10 w kinie Nawojka wystąpiły dzieci z koła teatralnego "Kraina bajek" działającego przy Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lipnie im. Cz. Janczarskiego oraz nasi niektórzy nauczyciele i rodzice z koła teatralnego "Bajeczny uśmiech" oraz rodzice naszych absolwentów w przedstawieniu dla dzieci przedszkolnych i szkolnych "Zamieszanie w krainie bajek".
Przedstawienie charytatywne zostało zorganizowane przez nasze przedszkole by zebrać pieniądze dla pacjentów warszawskiej kliniki "Budzik" reprezentowanej przez aktorkę Ewę Błaszczyk.
Dnia 9.05.2014r w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji "Dnia Patrona". Świętowaliśmy I rocznicę nadania naszemu przedszkolu imienia Czesława Janczarskiego.
W uroczystości wzięły udział Pani dyrektor J. Wenderlich, nasi wychowankowie, pracownicy naszego przedszkola oraz zaproszeni goście: ks. Proboszcz H. Kołodziejczyk, Wiceburmistrz Miasta Lipna D. Chmielewski oraz pani L. Jagielska - przedstawiciel mediów.
W dniu 11.05.2015r. odbył się koncert charytatywny "Zakochani w maju". W koncercie wystąpiły dzieci z naszego przedszkola oraz połączone siły Chórów Zespołu Szkół z Chrostkowa, "El Sol" z Krojczyna oraz "Gospel Soul" z zespołem z Tłuchowa. Połączonymi chórami dyrygował Jarek Milewski.
Zebrane środki również zostały przeznaczone dla pacjentów Kliniki Budzik w Warszawie
28,04.2016r o godz. 9.30 i 11.00 w kinie Nawojka wystąpiły dzieci z koła teatralnego "Kraina bajek" działającego przy Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lipnie im. Cz. Janczarskiego oraz nasi niektórzy nauczyciele i rodzice z koła teatralnego "Bajeczny uśmiech" oraz rodzice naszych absolwentów w przedstawieniu dla dzieci przedszkolnych i szkolnych " Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków".
Przedstawienie charytatywne zostało zorganizowane po raz trzeci przez nasze przedszkole by zebrać pieniądze dla pacjentów warszawskiej kliniki "Budzik" reprezentowanej przez aktorkę Ewę Błaszczyk.
W dniu 13.05.2016r. odbył się koncert charytatywny "Mamona".
W koncercie wystąpiły dzieci z naszego przedszkola, absolwenci naszego przedszkola oraz połączone siły chórów , którymi również dyrygował Jarek Milewski, Zebrane środki również zostały przeznaczone dla pacjentów Kliniki Budzik w Warszawie .